Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

Jak pozycjonowanie strony wspiera sprzedaż?

Jak pozycjonowanie strony wspiera sprzedaż?

Dzięki pozycjonowaniu strony witryna może zajmować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. W Polsce ta wyszukiwarka ma ponad 95% udziału w rynku, co oznacza, że korzysta z niej ok. 28 mln polskich internautów. Jeśli witryna ma dobrą pozycję w Google na słowa kluczowe związane z jej działalnością, to może przekładać się na ruch, ale czy również na sprzedaż?

Sprzedaż dzięki odwiedzinom z Google

Pozycjonowanie firm we Wrocławiu prowadzi się przede wszystkim w Google. Wynika to z tego, że pozostałe wyszukiwarki mają niewielki udział w rynku. Tylko czy taki ruch może pozytywnie rzutować na sprzedaż? Zdecydowanie tak, natomiast osiągnięcie tego wymaga odpowiedniego podejścia do działań.

Pierwszym i ważnym etapem jest analiza słów kluczowych. Internauci szukają produktów i usług w sieci za pomocą przeróżnych zapytań. Należy je ustalić na podstawie danych z narzędzi, takich jak Senuto, Planer słów kluczowych Google Ads czy też keywordtool.io. Warto skorzystać z kilku, ustalić zapytania, a następnie zoptymalizować pod nie stronę. Analiza słów kluczowych powinna poprzedzać przygotowanie każdej treści, która trafia do serwisu.

W przypadku, gdy kluczowa jest sprzedaż, należy szczególną uwagę zwrócić na frazy typu long tail. Są to zapytania, które składają się z co najmniej 3 słów. Według Backlinko stanowią one aż 90% wszystkich, wyszukiwanych zapytań. Charakterystyczne dla nich jest to, że konwersja w ich przypadku jest ok. 2,5 razy większa niż przy frazach ogólnych. Dlaczego? Z tego powodu, że lepiej opisują one to, czego szuka internauta. Jeśli wysyła on zapytanie „buty”, to jego intencje mogą być różne. Może mu chodzić o zdjęcie obuwia, opis jego powstawania, konkretny rodzaj i nie tylko. Natomiast jeśli wpisze zapytanie „czerwone buty na obcasie CCC”, to już prawdopodobnie szuka konkretnego obuwia, które chce kupić.

Kolejną ważną kwestią przy analizowaniu słów kluczowych jest zwracanie uwagi na frazy z wysokim CPC. Kwota wyświetlana przez narzędzia oznacza orientacyjną cenę za kliknięcie, jeśli chcielibyśmy się reklamować na dane zapytanie w Google Ads. Im jest ona wyższa, tym efektywniej powinna przełożyć się na sprzedaż. Natomiast w dalszym ciągu zwracajmy uwagę przede wszystkim na frazy typu long tail. W przypadku zapytań ogólnych stawka CPC najczęściej jest bardzo wysoka.

Jakość serwisu a sprzedaż

Ruch pozyskany z wyników wyszukiwania bezdyskusyjnie może przynieść sprzedaż, ale samo zdobycie wysokich pozycji w Google na dobrze konwertujące zapytania to nie wszystko. Należy również dopracować stronę WWW. Wpływ na sprzedaż ma wiele czynników – szybkość ładowania witryny, przejrzyste formularze, dostępność różnych form dostawy i płatności, rozbudowane opisy, czas dostawy i wiele innych. Zatem, jeśli sklep pozyskuje ruch z Google dzięki frazom, które powinny teoretycznie konwertować, a jednak nie przekłada się to na sprzedaż, to warto zająć się ulepszeniem serwisu. Optymalizacją pod tym kątem najlepiej zająć przed rozpoczęciem pozycjonowania. Wiele z tych czynników, które mają wpływ na konwersję, zalicza się również do kryteriów rankingowych Google, np. szybkość ładowania strony czy korzystanie z szyfrowanego połączenia (protokołu https://).

Ruch z Google charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem konwersji na tle wielu innych działań marketingowych w sieci, ale jego skuteczność zależy od wielu czynników. Standardowo dzieli się je na: on-site i off-site. Pierwsze dotyczą zmian bezpośrednio w witrynie, natomiast drugie - poza nią. Czynniki wewnętrzne to np. tworzenie wysokiej jakości contentu, odpowiednia struktura nagłówków, dobór słów kluczowych, linkowanie w obrębie witryny, eliminacja błędu 404, usunięcie kanibalizacji treści. Zewnętrzne to natomiast: linkowanie poza witryną, założenie i optymalizacja Profilu Firmy w Google, dodanie wizytówek NAP, śledzenie wzmianek o firmie na forach internetowych itp.

Jak widać, pozycjonowanie wymaga wiele pracy, dlatego najlepszym sposobem będzie wybranie agencji, która profesjonalnie i z zaangażowaniem zrealizuje kampanię SEO, np. Smartbuzz. Po stronie Klienta kluczowe jest natomiast - bez względu na to, czy mowa o firmie działającej w Polsce, czy w innych krajach - zadbanie o dopracowanie strony WWW. To niezbędne do osiągnięcia sprzedaży w sieci.

Data publikacji: 14-02-2023