Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu


1 uczelnia we Wrocławiu - kierunek Chemia i toksykologia sądowa

Adres: pl. Uniwersytecki 1

50-137 Wrocław

Tel.: 71 375-22-37

E-mail.: bepo@adm.uni.wroc.pl

uni.wroc.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Chemia i toksykologia sądowa

Szkoły wyższe z kierunkiem chemia i toksykologia sądowa we Wrocławiu

Jeśli chcesz studiować chemię i toksykologię sądową, rozpoczniesz zapewne studia we Wrocławiu. Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie najważniejsze informacje o tym kierunku - zapraszamy do lektury!

Dla osób, które interesują się chemią i rozważają studia z tego zakresu, ciekawą propozycją może okazać się kierunek chemia i toksykologia sądowa. Jest to niedawno utworzony kierunek studiów, pierwszy taki w Polsce. Studia na chemii i toksykologii sądowej we Wrocławiu kształcą specjalistów, którzy - dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom - w przyszłości współpracować będą (między innymi w zakresie wykonywania ekspertyz) z lekarzami medycyny sądowej, sądami, prokuratorami i policją.

Program studiów ułożony jest w taki sposób, aby studenci nie tylko zapoznali się z teorią z zakresu wszystkich dziedzin chemii, ale także zdobyli praktyczne umiejętności. Stąd przewaga zajęć np. w laboratoriach. Studenci poznają w toku studiów między innymi metody i procedury analityczne oraz wybrane elementy kryminalistyki, medycyny i toksykologii sądowej.

Wrocławskie uczelnie, na których można studiować kierunek chemia i toksykologia sądowa

Chemia i toksykologia sądowa to kierunek współtworzony przez dwie uczelnie we Wrocławiu. Pierwszą z nich jest Uniwersytet Wrocławski (Wydział Chemii, ul. Fryderyka Joliot-Curie 14); drugą jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich (Wydział Lekarski, Wybrzeże L. Pasteura 1). Zajęcia kierunkowe odbywają się w obu tych uczelniach.

Kierunek chemia i toksykologia sądowa studiować można obecnie jedynie na studiach I stopnia (studia licencjackie, trzyletnie). Studia dostępne są w trybie dziennym. Studia II stopnia powstaną prawdopodobnie w roku akademickim 2018/2019, dzięki czemu absolwenci studiów licencjackich będą mogli kontynuować naukę i uzyskać dyplom magistra.


Praca dla absolwenta chemii i toksykologii sądowej

Kierunek chemia i toksykologia sądowa nie bez powodu został wyróżniony tytułem „studia z przyszłością” w Konkursie Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Program tych studiów uwzględnia aktualną, nowoczesną wiedzę, przygotowując do przyszłej pracy zawodowej wysoko wykwalifikowanych, przedsiębiorczych absolwentów. W swojej pracy, rozwiązując problemy sądowe, będą oni wykorzystywali rozmaite metody chemii analitycznej. Praca czeka na nich między innymi:
•w zakładach medycyny sądowej,
•w instytucjach wydających ekspertyzy z zakresu chemii oraz toksykologii,
•w laboratoriach kryminalistycznych służb mundurowych,
•w zespołach naukowo-badawczych,
•w laboratoriach analitycznych,
•w laboratoriach naukowych i diagnostycznych.

Studia we Wrocławiu

Decydując się na studiowanie chemii i toksykologii sądowej, kandydaci nie mają dużego wyboru - tylko we Wrocławiu można bowiem rozpocząć studia na takim kierunku. To unikatowy kierunek, pierwszy w skali całego kraju. Zarówno Uniwersytet Wrocławski, jak i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zajmują wysokie miejsca w rankingach najlepszych uczelni w Polsce. Wrocław jest więc, w kontekście tego konkretnego kierunku, gwarantem odebrania rzetelnego wykształcenia. Wielu maturzystów ma tego pełną świadomość - w pierwszej rekrutacji kierunek był popularniejszy od prawa czy psychologii!

Wrocław to jednak nie tylko świetne perspektywy, jeśli chodzi o poziom edukacji i przyszłą zawodową karierę. To także miasto, które ma wiele do zaoferowania studentom. Przede wszystkim bogate życie kulturalne - kina, teatry, kluby muzyczne, galerie sztuki są otwarte dla studentów żądnych kulturalnych przeżyć. Również życie nocne we Wrocławiu spełni oczekiwania najbardziej wymagających imprezowiczów. Jedno jest pewne - we Wrocławiu nie sposób się nudzić!

Istotnym aspektem studiów we Wrocławiu jest wynajem mieszkania - zdecydowana większość studentów jest przecież spoza stolicy Dolnego Śląska. Jak wyglądają koszty wynajmu? Na wrocławskich Krzykach, czyli w dzielnicy, która słynie z wieżowca Sky Tower, najwyższego budynku w Polsce, wynajem dwupokojowego mieszkania kosztuje od 1100 do ponad 2000 złotych. Pokój w tej okolicy to wydatek rzędu 450-1100 złotych miesięcznie.

Lektura dla studenta chemii i toksykologii sądowej

Osobom zainteresowanym kierunkiem studiów chemia i toksykologia sądowa polecamy lekturę książki pt. „Podstawy toksykologii” autorstwa Curtisa D. Klaassena oraz Johna B. Watkinsa. Książka zwięźle opisuje dosyć obszerną dziedzinę nauki, jaką jest toksykologia. Wybrane rozdziały dotyczą stricte toksykologii sądowej.



Autor: Jan Mikołowicz

Data publikacji: 02-03-2017