Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

1 uczelnia we Wrocławiu - kierunek Socjologia

Adres: pl. Uniwersytecki 1

50-137 Wrocław

Tel.: 71 375-22-37

E-mail.: bepo@adm.uni.wroc.pl

uni.wroc.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Socjologia Socjologia spec. Intercultural mediation Socjologia grup dyspozycyjnych
Socjologia ekonomiczna

Filmy - Socjologia

Socjologia - podstawowe informacje

Czym jest socjologia?

Studia bezpłatne i płatne - Socjologia

Socjologia we Wrocławiu

Planujesz studia socjologiczne? Dowiedz się więcej o tym kierunku i poznaj perspektywy zatrudnienia po ukończeniu studiów! Sprawdź także, jaką ofertę przygotowały dla Ciebie uczelnie we Wrocławiu.

Socjologia to kierunek studiów, który pozwala poznać i zrozumieć wiele ciekawych aspektów życia codziennego. W centrum zainteresowania socjologii jako nauki znajduje się bowiem społeczeństwo (na czele z jednostką społeczną oraz najmniejszą grupą społeczną, jaką jest rodzina), a także zmiany, jakie w nim zachodzą.

Socjologia – opis kierunku

Socjologia jest młodą dziedziną – jej początki datuje się na 1837 rok. Wtedy też August Comte, zwany ojcem socjologii, wprowadził termin „socjologia”. Współcześnie, ponieważ socjologia wchodzi w zależności z innymi naukami, m. in. ekonomią czy psychologią, socjologom trudno przychodzi określenie ścisłego obszaru tej nauki. Z pewnością jest to kierunek idealny dla osób, które mają szerokie horyzonty i interesują się wieloma aspektami współczesnego świata.

Socjologia – studia we Wrocławiu

Uniwersytet Wrocławski to jedyna uczelnia we Wrocławiu, na której podjąć można studia socjologiczne – tak na I, jak i na II stopniu. Studia dostępne są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Uniwersytet Wrocławski oferuje studia na kierunku socjologia w ramach Instytutu Socjologii, który wchodzi z kolei w skład Wydziału Nauk Społecznych. Ten sam instytut oferuje również studia na kierunkach: socjologia grup dyspozycyjnych oraz socjologia ekonomiczna.

Instytut Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się przy ulicy Koszarowej 3.

Praca dla socjologa

Absolwent socjologii zatrudnienie może znaleźć w wielu instytucjach publicznych, samorządowych czy kulturalnych, a także w przedsiębiorstwach oraz w organizacjach sektora NGO. Wielu socjologów podejmuje pracę w ośrodkach badań społecznych czy rynkowych.

Socjologowie, z uwagi na wiedzę humanistyczną, jaką dysponują, chętnie zatrudniani są przez media oraz agencje reklamowe czy marketingowe. Pracują także jako publicyści czy dziennikarze. Kariera socjologa zależy w dużej mierze od tego, w jakim obszarze wyspecjalizował się w toku studiów, a także od jego indywidualnych predyspozycji i zainteresowań.

Studencki Wrocław

Studia we Wrocławiu to wyjątkowe doświadczenie. Nie bez powodu ponad 100 tysięcy studentów rozpoczyna nowy rok akademicki właśnie w stolicy Dolnego Śląska! Piękna architektura, zabytki, bogata oferta kulturalna (Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury 2016) to nie wszystko. Wrocław oferuje studentom setki miejsc tętniących życiem towarzyskim – kluby, dyskoteki, puby, restauracje czy bary pełne są studentów wrocławskich uczelni.

Mieszkanie we Wrocławiu

Studentom, którzy planują studia socjologiczne we Wrocławiu, polecamy, aby mieszkania szukali w dzielnicy Psie Pole, znajdującej się na prawym brzegu głównego nurtu Odry, za Dworcem Nadodrze. Będzie to idealny wybór z uwagi na lokalizację Instytutu Socjologii.

Dużym atutem tej dzielnicy mogą być niskie ceny wynajmu mieszkań w nowym budownictwie. Koszt wynajmu jednoosobowego pokoju na Psim Polu waha się zazwyczaj pomiędzy 700 a 1000 złotych, wynajem mieszkania dwupokojowego to z reguły wydatek rzędu 1500-1800 złotych, w zależności od standardu wykończenia, plus media.

Wynajmując mieszkanie na Psim Polu warto jednak zwrócić uwagę na połączenie komunikacyjne z centrum Wrocławia – nie wszystkie osiedla w tej dzielnicy są dobrze skomunikowane, przez co mogą stanowić wyzwanie dla studentów, którzy nie posiadają samochodu.

Branżowa lektura


Jeśli planujesz studia socjologiczne, rekomendujemy Ci lekturę podręcznika socjologii „Socjologia. Analiza Społeczeństwa”, napisanego przez prof. Piotra Sztompki. Podręcznik, który stał się bestsellerem na liście socjologicznych lektur, napisany jest przystępnie i interesująco; obejmuje całokształt problematyki interesującej początkującego socjologa, prezentując pojęcia, kategorie i modele teoretyczne stosowane we współczesnej socjologii. Lektura tego podręcznika wprowadzi Cię w tematykę, którą szerzej poznasz w toku studiów.

autor: Joanna Stasiak

Data publikacji: 11-10-2016