Adres: ul. Fryderyka Joliot-Curie 14a
50-383 Wrocław
TEL. 71 375 29 95, 71 375 63 68
Biotechnologia (zobacz specjalizacje) | Biotechnologia w jęz. angielskim (Biotechnology) |
Biotechnologia (zobacz specjalizacje) |
Studia na Wydziale Biotechnologii cieszą się popularnością wśród studentów zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi, nowymi technologiami, a także rozwijaniem się w dziedzinie, która nieustannie się zmienia. Wysoki poziom kształcenia, ogromny zakres wiedzy merytorycznej i umiejętności praktycznych sprawiają, że absolwenci Wydziału Biotechnologii są cenionymi na rynku pracy specjalistami.
W ramach Wydziału istnieje 13 zakładów i 2 pracownie o różnorodnym profilu badawczym:
• Studia odbywają się w systemie trójstopniowym:
• licencjackim (3 lata) APLIKUJ TERAZ!
• magisterskim (2 lata) APLIKUJ TERAZ!
• doktoranckim (4 lata) APLIKUJ TERAZ!
• licencjackim w języku angielskim (3 lata) APLIKUJ TERAZ!
Studia inżynierskie pierwszego stopnia przygotowują studentów w zakresie przedmiotów podstawowych, takich jak biologia, fizjologia roślin i zwierząt, biofizyka, chemia, statystyka, genetyka czy mikrobiologia. W trakcie nauki studenci poznają wiedzę z biochemii, dotyczącą szczególnie budowy i funkcjonowania w organizmie białek, cukrów, związków lipidowych czy kwasów nukleinowych.
Kształcenie na studiach pierwszego stopnia obejmuje nie tylko przedmioty podstawowe, ale również kierunkowe. Wśród nich znajduje się między innymi molekularna organizacja komórki, enzymologia, biotechnologia, biochemia genetyczna, preparatyka biochemiczna, inżynieria bioprocesowa, mikrobiologia przemysłowa, hodowla komórek i tkanek.
Program nauczania na studiach pierwszego stopnia jest tak zaplanowany, aby studenci zdobyli interdyscyplinarne wykształcenie teoretyczne oraz praktyczne umiejętności dotyczące stosowania metod biotechnologicznych. Zapewnia im biegłe poruszanie się w różnych obszarach biotechnologii i biologii eksperymentalnej, dzięki czemu absolwenci Wydziału Biotechnologii mogą znaleźć zatrudnienie w laboratoriach badawczych i kontrolnych, a także w ochronie środowiska, ochronie zdrowia oraz przemyśle, który rozwiązania z dziedziny biotechnologii wykorzystuje na co dzień. Ze względu na doskonałe przygotowanie zawodowe, absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w krajowych firmach i ośrodkach badawczych, jak również za granica.
Studia drugiego stopnia to magisterskie kształcenie uzupełniające dla absolwentów studiów pierwszego stopnia, którzy chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje lub wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie. Absolwenci studiów II stopnia posiadają rozbudowaną i wszechstronną wiedzę teoretyczną w zakresie metod biotechnologicznych, mają umiejętności dotyczące ukierunkowanej modyfikacji mikroorganizmów, komórek organizmów wyższych oraz całych organizmów. Są również przygotowani do prowadzenia procesów biotransformacji, biosyntezy oraz innych zaawansowanych działań biotechnologicznych. Znają metody oczyszczania oraz izolacji bioproduktów, a także ich właściwości chemiczne oraz fizykochemiczne.
Wiedza i umiejętności absolwentów studiów biotechnologicznych drugiego stopnia są w dużym stopniu uzależnione od specjalizacji, jaką wybrali na początku kształcenia. Absolwenci potrafią projektować białka i peptydy o nowych właściwościach biologicznych, wiedzą, jak stosować rekombinację DNA w konstruowaniu organizmów modyfikowanych genetycznie, potrafią prowadzić szczegółowe badania z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu. Wiedzą, jak poruszać się po bazach danych związanych z bioinformatyką czy biologią molekularną. Po ukończeniu studiów II stopnia absolwenci mogą zająć się pracą naukową, rozpocząć studia doktoranckie na uczelniach zarówno w kraju, jak i za granicą. Są również świetnie przygotowani do pracy w laboratoriach badawczych, ochronie zdrowia i środowiska, a także w firmach, które na co dzień wykorzystują najnowsze zdobycze nauk biotechnologicznych.