Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

Jak wybrać odpowiednią uczelnie i kierunek studiów?

Jak wybrać odpowiednią uczelnie i kierunek studiów?


Wybór kierunku studiów oraz odpowiedniej uczelni stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ może zaważyć na przyszłej karierze zawodowej absolwenta. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie terminów rekrutacji na wybranych uczelniach, aby być na bieżąco i zdążyć z formalnościami. Co jeszcze warto sprawdzić i przemyśleć, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji?

Research internetowy

Wskazówką w wyborze uczelni mogą być ogólnodostępne w sieci rankingi szkół wyższych. Warto sprawdzić, na jakim miejscu plasuje się dana uczelnia oraz jakie są możliwe dla niej alternatywy. Dobrym rozwiązaniem jest także samodzielna weryfikacja oferty dydaktycznej konkretnej uczelni, przedmiotów w ramach danego kierunku oraz planu zajęć. Dzięki temu maturzysta będzie mógł dostosować tryb kształcenia do swoich planów zawodowych. Należy również przeszukać stronę uczelni pod kątem dodatkowych zajęć, kółek zainteresowań, współpracy międzyuczelnianych i międzynarodowych. Będzie to dodatkowy atut umożliwiający studentowi ciągły rozwój.

Sprawdź jakie kierunki studiów dostępne są na Wyższej Szkole Ekologi i Zarządzania - https://wseiz.pl/

Wady i zalety poszczególnych kierunków studiów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze kierunku kształcenia oraz uczelni warto zastanowić się nad mocnymi i słabymi stronami tej ścieżki zawodowej. Decyzja o kierunku studiów nie musi być podyktowana wyłącznie względami ekonomicznymi i pragnieniem uzyskania dobrze płatnego zatrudnienia. Istotnym kryterium jest również zgodność danego kierunku studiów z naszymi pasjami i zainteresowani. Ponadto studia powinny być dla słuchacza ciekawe. Edukacja na siłę z pewnością nie będzie efektywna. Dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie kontaktu ze studentami przyszłej uczelni lub jej absolwentami, którzy znają studia na danym kierunku “od podszewki”. Warto podpytać o poziom nauczania, atmosferę na uczelni oraz zadowolenie absolwentów po zakończeniu nauki.

Jakie kwestii wziąć jeszcze pod uwagę?

Oprócz uczelni i kierunku studiów dla wielu maturzystów kluczowe znaczenie mają również inne kryteria. Ważną przesłanką jest lokalizacja placówki. Wybierając konkretne miasto, warto spojrzeć na nie pod kątem infrastruktury, przychylności studentom oraz możliwości spędzania wolnego czasu. Dla osób, które chcą łączyć życie zawodowe z nauką, istotną kwestią będzie również lokalny rynek pracy. Ważnym aspektem jest ponadto odległość uczelni od domu rodzinnego. Wielu spośród przyszłych studentów pragnie rozpocząć samodzielne życie z dala od domu, a inni pragną być blisko dotychczasowego miejsca zamieszkania. Obie opcje należy rozważyć pod kątem osobistych planów oraz możliwości finansowych.

Dlaczego warto studiować w WSEiZ?

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie łączy dziedziny techniczne i artystyczne. Umożliwia studentom zdobywanie wszechstronnej wiedzy, dającej przewagę na wymagającym rynku pracy. Studia na tej uczelni pozwalają zdobyć praktyczne doświadczenie dzięki realizowaniu projektów dla biznesu. Oferta dydaktyczna uczelni obejmuje kierunki studiów pożądane przez pracodawców, co jest dla absolwenta gwarancją lepszego start w życiu zawodowym. Co ważne, WSEiZ dysponuje nowoczesną infrastrukturą i zapewnia komfortowe warunki nauki. Za kształcenie odpowiada kadra ponad 300 specjalistów z doświadczeniem biznesowym.

Data publikacji: 24-04-2024