Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

Jednak zanocuję w akademiku

Jednak zanocuję w akademiku

Po rewolucji na rynku turystycznym, jaką wywołał portal AirBnb, podróżujący przekonali się do wyszukiwania alternatywnych miejsc noclegowych dla hoteli czy hosteli. Apartamenty na wynajem krótkoterminowy często oferują pokoje nie mniej nowoczesne i wygodne niż obiekty skategoryzowane, a w większych polskich miastach pojawiają się inwestycje w condo hotele. Jednak, gdyby ktoś zaproponował nocleg w akademiku, dla wielu z nas nie byłaby to kusząca opcja. Akademik u wielu budzi proste skojarzenia z ciasnymi jednostkami, skromnym wyposażeniem i zgiełkiem wiecznej imprezy. A jak jest w rzeczywistości? Czy warto zapoznać się z ofertą noclegową domów studenckich?

Akademik z opowieści rodziców a akademik XXI w.

W Polsce domy studenckie mogą zapewnić zakwaterowanie jedynie X% studentów, stąd często nasze wyobrażenia o nich bazują na opowieściach i stereotypach. Nie da się ukryć, że standard wielu obiektów uczelni państwowych pozostawia wiele do życzenia, ale jednocześnie stawki za pobyt są niskie. Jednak na rynku pojawia się coraz więcej akademików prywatnych, w których mieszka się nie gorzej niż w mieszkaniu na wynajem, tyle że w towarzystwie i z asystą obsługi. Jednostki standardowo mają indywidualną łazienkę oraz aneks kuchenny, a wiele z nich jest jednoosobowa. Stąd, nocleg w takich mikroapartamentach zapewnia większy komfort niż pobyt w wieloosobowym pokoju hostelowym. Wygodne miejsce do nauki, jakie z definicji zapewnia pokój adresowany potrzebom studenta jest dodatkowym atutem, jeśli nasz wyjazd wiąże się z pracą czy edukacją.Nocleg studencki bez legitymacji

Choć długookresowy pobyt w domu studenckim – zarówno prywatnym, jak i publicznym – wymaga posiadania statusu studenta (czyli po prostu ważnej legitymacji), w przypadku rezerwowania pojedynczych noclegów, najczęściej nie jest to konieczne. Z akademika mogą więc korzystać wszyscy, oczywiście mając na uwagę specyfikę miejsca. Sąsiedztwo młodych ludzi tworzy wyjątkową, luźną atmosferę, ale może nie odpowiadać podróżującym, którzy cenią sobie ciszę i spokój. Nie oznacza to jednak, że wynajmując pokój w budynku ego typu, powinniśmy być gotowi na muzykę rozciągającą się przez cały korytarz z najbardziej imprezowego pokoju. Jak można wyczytać z jednej opinii z popularnego portalu rezerwacyjnego dla Akademika LAS we Wrocławiu (https://las.com.pl/noclegi): „Miałam obawy, że skoro to są pokoje w akademiku to będzie hałas - było cichutko mimo, że pobyt był w weekend kiedy można się spodziewać imprez”. Obiekt ten zapewnił studentom osobną przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, zlokalizowaną z dala od mikroapartamentów i wymaga przestrzegania ciszy nocnej. Całodobowa ochrona, która obsłuży nas po godzinach działania recepcji, pilnuje przestrzegania tych zasad.Co jeszcze zaskoczy Cię w akademiku

Z dalszych recenzji najnowszego wrocławskiego akademika prywatnego LAS wynika, że pokoje raczej przewyższają oczekiwania przyjezdnych czystością, wielkością i wyposażeniem. Zdecydowałem się na pobyt w tym miejscu i przekonałem się osobiście, że komfort zapewnia relatywnie duża łazienka (z naprawdę dużym prysznicem), ilość szafek oraz wygodne, pościelone już łóżko. Po wnikliwej inspekcji potwierdzam, że materac jest od producenta hotelowego. Któż mógłby się spodziewać, że tak wnikliwie dba się o sen studentów? Aneks był wyposażony w podstawowe sprzęty, ale też kawę, herbatę, cukier i wodę. W sumie standard. Lokalizacja jak najbardziej na plus – obiekt mieści się kilka minut spacerem od Wyspy Słodowej i rynku, ale okolica jest cicha. Jednak moim zdaniem, to co najważniejsze w obiekcie noclegowym każdego typu, to obsługa. Tu też zaskakuje uprzejma i profesjonalna obsługa i bezproblemowe załatwienie późnego przyjazdu. Albo pracownicy pamiętają, że goście noclegowi to inny typ klienta niż młodzież, albo to rezydujący tam studenci są na co dzień obsługiwani na poziomie.

Podsumowując w tym tonie, szukając budżetowej opcji na nocleg, warto zapoznać się z ofertą akademików. Ciężko stwierdzić, czy każdy oferuje taki standard jak LAS, skoro nie są to obiekty klasyfikowane, ale wrocławskim studentom jest czego pozazdrościć. Można by powiedzieć, że pobyt w studenckiej atmosferze i żywiołowych wnętrzach (detale architektoniczne i kolory zaskakują) to powrót do młodości, ale większość z nas mogła nie mieszkać wtedy tak komfortowo.

Data publikacji: 19-12-2019

Aktualności z Wrocławia