Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

0 we Wrocławiu - kierunek Filologia niderlandzka

Filologia niderlandzka we Wrocławiu

Planujesz studiować filologię niderlandzką we Wrocławiu? Jeśli tak – koniecznie przeczytaj ten tekst. Znajdziesz tu niezbędne informacje na temat kierunku, rekrutacji, atrakcji Wrocławia oraz dowiesz się, jaką pracę możesz wykonywać po ukończeniu tych studiów.

Filologia niderlandzka to przyszłościowy kierunek studiów, na którym nauczysz się języka niderlandzkiego od podstaw. Poznasz jego gramatykę, leksykę, fonetykę, ortografię. Nauczysz się komunikować i pisać, a także dokonywać tłumaczeń (w tym: literackich). To oczywiście nie wszystko! W ramach studiów na niderlandystyce poznasz kulturę Holandii i Flandrii, a także liźniesz realioznawstwa niderlandzkiego, literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii Niderlandów oraz historii literatury niderlandzkiej.

Uczelnie we Wrocławiu, na których możesz studiować filologię niderlandzką

We Wrocławiu filologię niderlandzką ma w swej ofercie Uniwersytet Wrocławski.
Uniwersytet Wrocławski, Wydział Filologiczny, Katedra Filologii Niderlandzkiej, ul. Kuźnicza 21

Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Katedrze Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu można podjąć studia I stopnia (licencjackie): filologia – specjalność niderlandystyka. Odbywają się one w trybach stacjonarnym i niestacjonarnym. Na I stopniu możliwe jest wybranie specjalności międzynarodowej – język, kultura i literatura niderlandzka w kontekście środkowoeuropejskim (DCC). Również studia II stopnia (magisterskie) odbywają się w trybach dziennym i zaocznym.

Jaki zawód można wykonywać, będąc absolwentem filologii niderlandzkiej?

Absolwenci filologii niderlandzkiej z pewnością nie będą narzekać na brak pracy. Polski rynek wciąż potrzebuje osób ze znajomością języka niderlandzkiego. Jest to nadal niszowa, rzadka umiejętność, za posiadanie której zostaniesz dobrze wynagrodzony. Dlatego warto podjąć takie studia, są one bowiem kierunkiem przyszłościowym i dostarczają absolwentowi ważnej umiejętności na rynku pracy.

Niderlandysta może pracować jako:
• lektor/nauczyciel języka niderlandzkiego,
• tłumacz języka niderlandzkiego,
• dziennikarz,
• specjalista ds. kontaktu z klientem itd.

Absolwenci niderlandystyki znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach międzynarodowych, w wydawnictwach, w mediach, instytucjach kultury itd.

Ponadto osoby, które ukończyły niderlandystykę, mogą pracować za granicą, w Holandii czy Belgii (np. w instytucjach polsko-niderlandzkich), ale też w innych krajach, w których język ten jest pożądany. Pomoże w tym z pewnością znajomość drugiego języka nowożytnego, takiego jak chociażby język angielski czy niemiecki. Na studiach z zakresu filologii niderlandzkiej również uczy się dodatkowego języka obcego.

Jakie atrakcje czekają na studentów we Wrocławiu?

Wrocław reklamuje się jako Miasto Spotkań. Rzeczywiście, nie brakuje tam ku temu okazji. To miasto akademickie ma bardzo wiele do zaoferowania studentowi i nie mamy tu na myśli jedynie Wyspy Słodowej oraz Grunwaldu i miasteczka studenckiego.

Kultura, historia, sztuka, architektura, muzyka, literatura, teatr, film – wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Wrocław oferuje wiele miejsc do zabawy – kluby i bary mieszczą się zarówno w centrum miasta, jak i w dzielnicy studenckiej.

Najniższe koszty wynajmu mieszkania są w dzielnicy Psie Pole, gdzie za kawalerkę zapłacimy ok. 1400 zł miesięcznie. Najdrożej jest na Starym Mieście. Tam możemy zapłacić powyżej 2000 zł.

Lektura branżowa

Ponieważ najprawdopodobniej jeszcze nie znasz języka niderlandzkiego, polecamy Ci klasykę literatury światowej – Pochwałę głupoty Erazma z Rotterdamu (na razie w polskim przekładzie) – niderlandzkiego filologa, pisarza, filozofa, reformatora. Pochwała głupoty to satyra na ówczesne społeczeństwo. Przychodząc w mury Katedry im. Erazma z Rotterdamu, warto znać tę książkę.



Autor: Joanna Litwin

Data publikacji: 28-10-2016