Znajdź swoje wymarzone studia Wrocław

1 uczelnia Wrocław - kierunek Filologia czeska

Adres: pl. Uniwersytecki 1

50-137 Wrocław

Tel.: 71 375-22-37

FAX.: 71 343-67-12

www.uni.wroc.pl

Studia filologii czeskiej we Wrocławiu

Planujesz opanować do perfekcji język czeski? Studia bohemistyczne we Wrocławiu wydają się najlepszym sposobem! Nasza redakcja zebrała wszystkie najważniejsze informacje na temat tego kierunku studiów, a także Wrocławia jako miasta akademickiego. Polecamy się lekturze!Filologię czeską nazywa się także inaczej bohemistyką. Jest to nauka humanistyczna, która skupia się wokół języka czeskiego, literatury czeskiej oraz historii i kultury tego kraju. Studenci filologii czeskiej będą w toku swoich studiów zdobywać wiedzę z zakresu językoznawstwa, historii języka czeskiego oraz jego współczesnego brzmienia, literaturoznawstwa, historii literatury czeskiej, a także z zakresu wielu kwestii związanych z historią Czech i realiami codziennego życia za naszą południowo-zachodnią granicą. Wiodącym przedmiotem studiów jest praktyczna nauka języka czeskiego, dzięki której absolwenci bohemistyki potrafią porozumiewać się bez trudności z rodowitymi Czechami.

Uczelnie we Wrocławiu, które w swojej ofercie mają filologię czeską

Kandydaci na filologię czeską mają do wyboru kilka uczelni, w większości państwowych. Studia filologiczne są zazwyczaj domeną uniwersytetów. We Wrocławiu ten kierunek studiów dostępny jest w ofercie Uniwersytetu Wrocławskiego. Studia prowadzone są w ramach Instytutu Filologii Słowiańskiej, wchodzącego w skład Wydziału Filologicznego – jednostka ta mieści się przy ulicy Pocztowej 9.

Studia na filologii czeskiej dostępne są zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim; w trybie dziennym lub wieczorowym (wieczorowo studiować można jednak jedynie na studiach magisterskich).

Praca dla absolwenta filologii czeskiej

Absolwenci studiów bohemistycznych, z perfekcyjną znajomością języka Hrabala i Kundery, mogą rozpocząć karierę zawodową w wielu branżach. Filologowie czescy pracują jako tłumacze, nauczyciele czy specjaliści z zakresu komunikacji. Podejmują także pracę w mediach, instytucjach kultury, instytucjach samorządowych czy urzędach. Z uwagi na gospodarcze powiązania Polski i Czech, praca na bohemistów czeka również w polskich i międzynarodowych przedsiębiorstwach współpracujących z czeskimi partnerami, a także w czeskich przedsiębiorstwach, które dopiero wchodzą na polski rynek. Wielu absolwentów filologii czeskiej pracuje również w turystyce.

Studia we Wrocławiu

Wrocław to świetny wybór dla kandydatów na studia bohemistyczne. Filologia czeska jest dostępna w ofercie Uniwersytetu Wrocławskiego od kilkunastu lat, jednak nauka języka czeskiego na tej uczelni ma ponad dwustuletnią tradycję. Uniwersytet Wrocławski ze swoją ofertą filologiczną zajmuje w ogólnopolskich rankingach wysokie pozycje, tak więc o poziom edukacji przyszli studenci nie muszą się martwić.

Studia to jednak nie tylko nauka, a Wrocław – jak żadne inne miasto w Polsce – oferuje studentom wyjątkowe połączenie niepowtarzalnej atmosfery, rozbudowanej oferty kulturalnej i rozrywki. Studenci we Wrocławiu nie mogą narzekać na brak atrakcji ani na nudę – stolica Dolnego Śląska tętni życiem!

Dla przyjezdnych przydatna okaże się informacja na temat kosztów wynajmu pokoju lub mieszkania studenckiego we Wrocławiu. Wrocław, obok Krakowa, Warszawy i Trójmiasta, zaliczany jest do najdroższych pod tym względem ośrodków akademickich. Jednak dwupokojowe mieszkanie, np. w dzielnicy Krzyki, w której znajduje się dworzec główny, można znaleźć tutaj za 1200 złotych – oczywiście cena zależy od standardu mieszkania i jego konkretnej lokalizacji. Pokój w tej okolicy to zazwyczaj wydatek rzędu 500-900 złotych.

Lektura dla studenta filologii czeskiej

Zanim opanujesz język czeski w stopniu umożliwiającym swobodną lekturę w tym języku, polecamy polski przekład jednej z najbardziej znanych czeskich książek – „Nieznośną lekkość bytu” Milana Kundery. Jest to głośna powieść, która w Czechach doczekała się wydania dopiero w 2006 roku (wcześniej wydano ją w Kanadzie i Francji). Książka opowiada o zmaganiach czeskich intelektualistów żyjących w Pradze, którzy mierzą się z trudnościami dnia powszedniego po Praskiej Wiośnie w 1968 roku. Książka została zekranizowana.
Autor: Katarzyna Glanowska

Data publikacji: 02-04-2017