Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

2 uczelnie we Wrocławiu - kierunek Lekarski

Adres: ul. L. Pasteura 1

50-367 Wrocław

Tel.: 71 784 10 01

E-mail.: rektor@am.wroc.pl

umw.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Lekarski Lekarsko-dentystyczny

Adres: ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27

50-370 Wrocław

Tel.: 71 320 41 11

E-mail.: rekrutacja@pwr.edu.pl

pwr.edu.pl

Nasze wydziały/kierunki/specjalizacje

Lekarski

Studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu

Planujesz studia na kierunku lekarskim we Wrocławiu? Jeśli tak, to przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje. Z naszego artykułu dowiesz się między innymi, jak wygląda oferta Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, a także co oferuje studentom stolica Dolnego Śląska!

W zestawieniach najbardziej obleganych kierunków studiów medycyna, czyli właśnie kierunek lekarski (bo tak brzmi oficjalna nazwa kierunku), znajduje się co roku w ścisłej czołówce. Abiturienci nie obawiają się ani trudnej rekrutacji, w której kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób walczy o jeden indeks, ani wymagających studiów, przez które nie da się przejść, nie poświęcając nauce wystarczająco dużo uwagi i czasu. Niestraszna im także długość studiów – medycynę studiuje się przecież aż 6 lat. Przyszli lekarze mają również świadomość, że ich praca – choć prestiżowa i dobrze płatna – wiąże się z koniecznością obcowania z cierpieniem, chorobą, a także śmiercią.

Faktem jest jednak to, że ukończenie studiów na kierunku lekarskim wiąże się z wieloma profitami, takimi jak wspomniane prestiż i dobre zarobki – zwłaszcza w wybranych specjalizacjach. Warto równocześnie pamiętać, że droga do tego jest długa i nie kończy się wraz z zakończeniem studiów. Absolwent kierunku lekarskiego musi zdobyć bowiem regulowane prawnie kwalifikacje – odbyć staż, który trwa 13 miesięcy, a następnie zdać tzw. LEP, czyli Lekarski Egzamin Państwowy.

Dopiero kolejnym etapem jest rozpoczęcie specjalizacji w wybranym obszarze – np. z zakresy pediatrii, kardiologii, chirurgii czy innej dziedziny. I na tym nie koniec – lekarz powinien się bowiem kształcić przez całe życie. Wynika to nie tylko z założeń etyki tego zawodu i złożonego przyrzeczenia (które brzmi: „przyrzekam [...] stale poszerzać swą wiedzę lekarską”), ale też z dynamicznego rozwoju medycyny jako nauki.

Uczelnie we Wrocławiu, które prowadzą kierunek lekarski

Jeśli zamierzasz rozpocząć studia lekarskie we Wrocławiu, to Twój wybór z pewnością padnie na Wrocławski Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. Jest to jedyna uczelnia w województwie dolnośląskim, która kształci przyszłych lekarzy. Kierunek lekarski jest częścią oferty edukacyjnej Wydziału Lekarskiego, który mieści się pod adresem wybrzeże Ludwika Pasteura 1.

Studia na kierunku lekarskim to studia jednolite magisterskie, trwają 6 lat – jest to jeden z nielicznych kierunków, które funkcjonują poza systemem bolońskim (uznającym podział na studia I i II stopnia). Medycynę we Wrocławiu studiować można w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Decydując się na drugi z trybów, można studiować medycynę w języku angielskim.

Praca dla lekarzy

Według statystyk w naszym kraju brakuje lekarzy – okazuje się, że na tysiąc mieszkańców przypada z reguły dwóch medyków. Odnotowuje się także duże braki w obszarze niektórych specjalności – za mało jest między innymi pediatrów, geriatrów, endokrynologów czy onkologów. W związku z tym kandydaci na studia medyczne nie muszą obawiać się o swoją przyszłość – wszystko wskazuje na to, że nie zabraknie dla nich pracy.

Lekarze podejmują zatrudnienie najczęściej w szpitalach (zarówno państwowych, jak i prywatnych) lub publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej. Lekarze specjaliści prowadzą również często własną praktykę lekarską, otwierając prywatne gabinety. To właśnie własna praktyka lekarska przynosi lekarzom najwyższe dochody. Warto pamiętać, że zawód lekarza wiąże się z koniecznością pracy na dyżurach, które wypadają także w weekendy czy święta.

Studia we Wrocławiu

Wrocław to magiczne miasto – taką opinie ma o stolicy Dolnego Śląska większość osób, które ją odwiedzają. Jak się okazuje, jest to również świetne miejsce do studiowania. Ma na to wpływ wiele czynników. Wrocław może się poszczycić wieloma zabytkami, a mieszkańcom oferuje również liczne atrakcje kulturalne.

Studenci nie mogą też narzekać na brak rozrywek – we Wrocławiu znajduje się mnóstwo miejsc, gdzie można posiedzieć przy kawie lub piwie; prężnie działają też kluby taneczne czy dyskoteki, które w weekendy wręcz pękają w szwach! Warto jednak pamiętać, że studia na kierunku lekarskim są trudne i – zwłaszcza na I roku studiów – czasu na zabawę może być niewiele.

Z punktu widzenia studenta istotne okaże się między innymi to, że komunikacja miejska działa sprawnie i umożliwia wygodny dojazd na uczelnię z niemal każdego zakątka Wrocławia. Znalezienie mieszkania również nie powinno stanowić problemu – można też zamieszkać w akademiku. Jest to z pewnością tańsza opcja, bo dwupokojowe mieszkanie we Wrocławiu to wydatek rzędu minimum 1200 złotych miesięcznie (są koszty najmu, dodatkowo należy opłacić media licznikowe, jak prąd czy woda). Mieszkania w dobrej lokalizacji, wykończone w wyższym standardzie, to koszt nawet dwóch lub trzech tysięcy miesięcznie.

Lektura dla studenta medycyny

Książką, którą polecamy kandydatom na kierunek lekarski, jest „Atlas anatomii człowieka” Nettera. Jest to atlas anatomii zawierający polskie mianownictwo anatomiczne. Jest to cenna pomoc dydaktyczna dla przyszłych i obecnych studentów kierunku lekarskiego, a nawet dla praktykujących już lekarzy. Zawiera ponad 500 tablic anatomicznych!



Autor: Justyna Bocheńska


Data publikacji: 30-05-2017