Znajdź swoje wymarzone studia Wrocław

Studenci UWr nominowani do konkursu SPIN YOUR THESIS! 2019

Studenci UWr nominowani do konkursu  SPIN YOUR THESIS! 2019

Projekt studentów z Wrocławia został wytypowany przez Europejska Agencję Kosmiczną (ESA)

Studenci w swoim projekcie ARES (Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere) chcieli zbadać funkcjonowanie ludzkich komórek nowotworowych w warunkach zmienionej grawitacji. W konkursie można będzie przeprowadzić badania i eksperymenty przy użyciu specjalistycznej wirówki tzw. Large Diameter Centrifuge (LDC), która umożliwia badania w warunkach hipergrawitacji.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy czteroosobowa ekipa zespołu ARES – Dawid Przystupski, Agata Górska, Leszek Kogut oraz Krzysztof Kotowski – będzie rozwijać i doskonalić swój projekt pod nadzorem specjalistów z ESA. Odbędą profesjonalne szkolenia w Training and Learning Centre (ESEC-Galaxia) w Belgii. We wrześniu 2019 roku studenci ruszą z kilkudniową kampanią badawczą, podczas której korzystając z wirówki LDC przeprowadzą serię doświadczeń w placówce Europejskiej Agencji Kosmicznej ESTEC (European Space Research and Technology Centre) w Holandii. Należy dodać, że człnkowie zespołu ARES będą pierwszym w historii polskim zespołem studenckim, który przeprowadzi badania z dziedziny medycyny i astrobiologii we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

ARES to projekt współtworzony przez studentów trzech wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Opiekę nad projektem objęło Studenckie Koło Naukowe Biologii Komórki Nowotworowej przy Uniwersytecie Medycznym. Opiekunami koła są dr. hab. Jolanta Saczko prof. nadzw oraz dr. hab. Julita Kulbacka.
Swoją działalność studenci rozpoczęli dwa lata temu inicjatywą przeprowadzenia badań astrobiologicznych z wykorzystaniem balonowych misji stratosferycznych, która została nagrodzona w konkursie 3Mind – create your impact. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych, jak i przyznany studentom grant „Najlepsi z najlepszych! 3.0” na kwotę ponad 300 tys. zł pozwoliły studentom rozwinąć skrzydła i mierzyć znacznie wyżej poziomu stratosfery. Dziś opierają się na badaniach w dziedzinie szeroko pojętej astrobiologii, stawiając sobie za cel podjęcie współpracy z specjalistycznymi, międzynarodowymi ośrodkami, m.in. Europejską Agencją Kosmiczną. Pełną historię zespołu ARES można znaleźć na oficjalnym profilu projektu.

Udział w konkursie Spin Your Thesis odbywa się w ramach projektu pt. „Badania nad ochroną materiału biologicznego na potrzeby misji kosmicznych” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych! 3.0”.

Na podstawie danych prasowych UWr

Data publikacji: 09-01-2019

Aktualności z Wrocławia