Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

Jak wyciągnąć auto z rowu i garażu podziemnego? - pomoc drogowa Wrocław

Jak wyciągnąć auto z rowu i garażu podziemnego? - pomoc drogowa Wrocław

Chwila nieuwagi? Ostry zakręt? Śliska nawierzchnia, która skutecznie ogranicza pełną kontrolę nad autem? Nieoczekiwana przeszkoda na drodze? W takich warunkach bardzo łatwo o sytuację, w której samochód zbacza z drogi i w zmian ląduje w... rowie.

Mimo, że sytuacja z pewnością nie należy do najbardziej przyjemnych, to wcale nie jest ona aż tak beznadziejna jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Jak powinien wyglądać plan działania w takim przypadku i jak skutecznie wyciągnąć auto z rowu? Czy można zrobić to samodzielnie bez szkody dla auta i kiedy należy wezwać pomoc drogową? W udzieleniu odpowiedzi na te pytania pomogą nam dzisiaj eksperci z wrocławskiej firmy HOL-MAX - profesjonalnej pomocy drogowej, która może pochwalić się doskonałymi referencjami. 


Wyciąganie auta z rowu - kiedy można zrobić to samodzielnie? 


Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom nie w każdym przypadku można się podjąć tego zadania korzystając wyłącznie z pomocy bliskiej osoby lub też empatycznego kierowcy, który przejeżdżając obok zauważył, że innego uczestnika ruchu spotkała dość nieciekawa sytuacja wymagająca podania mu pomocnej dłoni (a właściwie liny).


Fakt czy konieczne okaże się wezwanie pomocy drogowej uzależniony jest bowiem od kilku następujących warunków:  • głębokości rowu - jeśli rów jest stosunkowo płytki, a Twoje auto stoi na czterech kołach, to nie ma żadnych przeciwskazań do tego by wyciągnąć auto bez pomocy fachowców;

  • panujących warunków atmosferycznych - przewracająca drzewa wichura, śliska i zamarznięta nawierzchnia, śnieżna zamieć oraz ulewny deszcz nie sprzyjają raczej samodzielnemu wyciąganiu auta z rowu. Mając na względzie zarówno swoje bezpieczeństwo, jak i innych osób biorących udział w "akcji ratunkowej", w takich warunkach o wiele lepszym pomysłem jest wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej (np. P.H.U. HOL-MAX);

  • dostępności niezbędnego sprzętu - tak jak w przypadku niemal każdej, innej awarii samochodowej, także tutaj konieczny jest zestaw specjalistycznego sprzętu, który znacznie usprawni wyciąganie samochodu; 

  • stanu w jakim jest auto - Twój samochód dachował, uszkodził się na skutek poślizgu i w efekcie nawet po wyciagnięciu go z rowu dalsza kontynuacja trasy będzie niemożliwa? Zamiast próbować samodzielnie naprawić sytuację zadzwoń lepiej po pomoc drogową; 


Jak wyciągnąć auto z rowu i garażu podziemnego? - pomoc drogowa Wrocław

Jedną z najbardziej zdradliwych nawierzchni jest bez wątpienia grząskie błoto


Jak wyciągnąć auto z rowu? - plan działania w 4 krokach 


Jeśli chcesz by cała akcja poszła sprawnie i gładko (a wierzymy, że tak właśnie jest) powinieneś wziąć sobie do serca poniższe zasady, które całą (nie oszukujmy się) dość stresującą sytuację pozwolą zamienić we w pełni kontrolowaną akcję, która z pewnością zakończy się oczekiwanym rezultatem. Pozwól, że przedstawimy Ci teraz 4 wskazówki, które skutecznie ułatwią cały proces wyciągania auta z rowu. 


1. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia 


To bez wątpienia jedna z najważniejszych kwestii w przypadku każdej, nieprzewidzianej sytuacji na drodze, która ma wpływ nie tylko na kierowcę danego auta, ale również pozostałych uczestników ruchu. Nie objedzie się więc tutaj bez odblaskowej kamizelki w intensywnie żółtym kolorze, a także trójkąta ostrzegawczego, który należy umieścić w odpowiedniej odległości za samochodem, która uzależniona jest od rodzaju terenu na jakim doszło do niefortunnego zdarzenia. Po dokładnym oznaczeniu miejsca, które prawdopodobnie przykuje uwagę wielu osób możesz przejść do kolejnego punktu. 


2. Przygotowanie niezbędnych akcesoriów 


Decydując się na obarczone ryzykiem niepowodzenia samodzielne wyciąganie samochodu z rowu musisz mieć na względzie fakt, że nie obejdzie się ono bez pomocy osób trzecich oraz zestawu niezbędnych elementów, które pomogą wyciągnąć kilkutonowe auto z ziemi. Wśród absolutnie koniecznych akcesoriów nie może zabraknąć taśmy poliamidowej o szerokości nie mniejszej niż 18 milimetrów bądź też alternatywnego rozwiązania w postaci dwóch lub trzech związanych ze sobą linek holowniczych, które co warto podkreślić, muszą zostać połączone za pomocą dokładnie wykonanych supłów, gdyż w przeciwnym razie nie będą one w stanie poradzić sobie z dużym naciskiem ciągniętego pojazdu.


Aby wszystko poszło zgodnie z planem, zacznij od przymocowania liny (bądź taśmy) do auta znajdującego się w rowie - w zależności od modelu auta możesz zdecydować się na przytwierdzenie jej do specjalnego uchwytu bądź też zaczepić ją o tylny most lub przednią belkę ramy pod silnikiem. 


3. Ustawienie pojazdu


Zanim przejdziesz do całego clue programu, kolejnym niezbędnym krokiem jest oczywiście prawidłowe ustawienie auta. Jeżeli jest to tylko możliwe, to postaraj się by koła "uwięzionego" w rowie samochodu były ustawione na wprost do kierunku jazdy. Na uwagę zasługuje również pozycja w jakiej znajduje się pojazd, który będzie holował poszkodowane auto - samochód holujący powinien zostać umiejscowiony w jak najbliżej przedłużenia podłużnej osi wyciąganego pojazdu, a więc tak by przednie reflektory obu aut znajdowały się na przeciw siebie. 


Po ustawieniu holowanego auta możesz przypiąć do niego drugi koniec liny (taśmy) do holowania i przejść do wyciągania auta.


4. Holowanie 


Całą operację zacznij od...usadowienia się na fotelu kierowcy, gdyż w związku z wykonywaniem niezbędnych manewrów, jest to konieczne zarówno w aucie holowanym, jak i holującym. Następnie możesz przejść do tzw. kołyski, a więc rozbujania auta uwięzionego w grząskim podłożu - choć zabieg ten może brzmieć nieco skomplikowanie, to w rzeczywistości jest bardzo łatwy - wystarczy bowiem na przemian ciągnąć auto lekko w przód, a następnie puścić by mogło ono wrócić na swoje poprzednie miejsce. Dzięki tej kilkakrotnie powtarzanej czynności wgłębienia, w których utknęły koła samochodu zaczną się coraz bardziej powiększać, co znacznie przyspieszy proces wyciągania auta z rowu. 


Jak wyciągnąć auto z rowu i garażu podziemnego? - pomoc drogowa Wrocław

Wolisz nie ryzykować? Zadzwoń po ekspertów! 


Pomoc drogowa 24h/7? Wezwij P.H.U. HOL-MAX! 


Niestety, dość często okazuje się, że pomimo szczerych chęci samodzielne wyciąganie auta z rowu nie przynosi oczekiwanych rezultatów i to właśnie wówczas konieczne okazuje się wezwanie profesjonalnej pomocy drogowej, która ma już na swoim koncie niejedną tego typu operację.


Jeżeli szukasz fachowej pomocy drogowej działającej na terenie Wrocławia i okolic, to koniecznie zapoznaj się z pełną ofertą różnorodnych usług dostępnych w P.H.U. HOL-MAX. Istniejąca na rynku od ponad 16 lat firma, może pochwalić się gronem doświadczonych ekspertów, którzy podczas każdego zlecenia kładą nacisk na jakość, rzetelność oraz staranność wykonywanych usług o czym najlepiej świadczy duża liczba pochlebnych opinii od byłych i obecnych Klientów. 


Hol-Max
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław
Tel./fax. +48 889 333 111
https://pomocdrogowa.i-wroclaw.pl

Data publikacji: 08-04-2021