Znajdź swoje wymarzone studia we Wrocławiu

Depilacja laserowa – przewodnik po zabiegu w pytaniach i w odpowiedziach

Depilacja laserowa – przewodnik po zabiegu w pytaniach i w odpowiedziach

Piękna, gładka skóra bez nadmiernego owłosienia to marzenie nie tylko kobiet, ale także i coraz częściej mężczyzn. Dzisiaj dzięki depilacji laserowej jest już to możliwe. To najskuteczniejszy sposób na trwałe pozbycie się niechcianych włosów z różnych części ciała.

1. Depilacja laserowa – jak przebiega?
Proclinic.pl depilacja usuwanie owłosienia to zabieg trwałego usunięcia niechcianego owłosienia z różnych części ciała. Laser diodowy emituje łagodną wiązkę promieni, przenika przez skórę aż do mieszka włosowego, powodując jego uszkodzenie i stopniowy zanik. Laser oddziałuje na melaninę, dlatego im więcej tego pigmentu we włosie, tym lepszy efekt.

2. Ile zabiegów depilacji laserowej jest koniecznych? W czasie każdej sesji depilacji usuwane są tylko włosy będące w fazie wzrostu (anagen), które reagują na światło lasera (ok 20-30%). Pozostałe włosy znajdują się w fazie katagen i telogen, czyli fazie przejściowej i fazie spoczynku, których okres trwania wynosi od 2 tygodni do 6 miesięcy. To implikuje fakt, że do usunięcia włosów z całego interesującego pacjenta obszaru ciała, konieczne jest wykonanie kilku zabiegów w pewnych odstępach czasu. Optymalne interwały to 4 – 6 tygodni.

3. Jaki laser jest najlepszy w depilacji? Najbardziej dopracowanym technologicznie laserem stosowanym w depilacji jest laser diodowy. Pacjenci w ProClinic we Wrocławiu mają przyjemność korzystać z lasera LightSheer® DUET™ HIGH SPEED, nazywanego złotym standardem depilacji na świecie, zapewniającym jakość Q+. Laser ma certyfikat medyczny LightSheer® DUET™ High Speed firmy Lumenis. Ponadto jego skuteczność została udowodniona w licznych testach i badaniach klinicznych.

4. Depilacja laserowa – jak się przygotować? Przed zabiegiem należy:

- 24h przed zabiegiem należy ogolić maszynką miejsca przeznaczone do depilacji – nie stosować depilatora ani pęsety,
- bezpośrednio przed depilacją laserem skórę umyć i odtłuścić,
- nie opalać się na miesiąc przed zabiegiem, nie używać samoopalaczy, depilatora, wosku lub kremów do depilacji,
- preparaty o działaniu złuszczającym należy odstawić tydzień wcześniej,
- zakończyć 6 miesięcy przed zabiegiem terapię retinoidami,
- odstawić na tydzień przed zabiegiem leki fotouczulające, suplementy diety i zioła o takim działaniu.

5. Ile kosztuje depilacja laserowa? Wbrew opiniom o wysokich cenach zabiegów z zakresu medycyny estetycznej (które są de facto bardziej mitem, niż rzeczywistością – ale to tak na marginesie), cena pojedynczego zabiegu depilacji laserowej nie odbiega od ceny przeciętnego zabiegu kosmetycznego. Sesja kilku zabiegów koniecznych do całkowitego usunięcia włosów z danej partii ciała to koszt przekraczający nieznacznie tysiąc złotych. Cena zawsze zależy od wielkości obszary depilacji i ilości włosów.

6. Czy usuwanie włosów laserem boli? Najnowszej generacji lasery diodowe nie powodują żadnych niedogodności u pacjenta podczas zabiegu. Kosmetolodzy wykonujący zabieg określają poziom melaniny i na tej podstawie ustawia parametry lasera, tak, aby zapewniać najwyższą skuteczność przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa (wyklucza ryzyko poparzenia). Teoretycznie zabieg depilacji laserowej jest absolutnie bezbolesny, w praktyce zaś tylko niewielki odsetek pacjentów, bardzo wrażliwych na ból, podczas zabiegu odczuwa pewien delikatny dyskomfort. Jednak i z tym problemem specjaliści potrafią sobie poradzić. W centrum medycznym ProClinic we Wrocławiu, które specjalizuje się w depilacji laserowej, w celu wyeliminowania jakichkolwiek nieprzyjemności, stosuje się okłady chłodzące i dodatkowo w klinice ProClinic jest to chłodzenie ChillTip, przynoszące ulgę zarówno podczas zabiegu, jak i po jego zakończeniu.

7. Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej? Tak jak w przypadku innych zabiegów medycznych czy kosmetycznych, tak też do depilacji laserowej istnieją pewne przesłanki, które uniemożliwiają jego wykonanie. Kosmetolodzy wskazują każdorazowo, aby do tych wytycznych podchodzić z należytą powagą i o wszystkich rzeczach, które mogą wpłynąć na poprawność zabiegu poinformować podczas wywiadu, który jest standardową procedurą. Najważniejsze przeciwwskazania to: świeża opalenizna, ciąża, przerwana ciągłość naskórka, epilepsja, leki, zioła foto-uczulające, terapia retinoidami ( witamina A ), przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, łuszczyca, bielactwo, cukrzyca, bliznowce, aktywne infekcje skórne, rozrusznik serca, świeże zabiegi chirurgiczne.

8. Czy jest męska depilacja laserowa? Zarówno w praktyce, jak i teorii nie stosuje się rozróżnienia na depilację laserową męską i damską. To zabieg przeznaczony dla obu płci. Aby osiągnąć najwyższą skuteczność przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa, siła wiązki lasera jest każdorazowo dobierana do rodzaju skóry i typu włosa, a nie płci. Lekarze wrocławskiego centrum ProClinic wskazują, że coraz więcej mężczyzn zainteresowanych jest zabiegiem depilacji laserowej. W ten sposób, podobnie zresztą jak kobiety, starają się utrzymać zdrową skórę bez nadmiernego owłosienia, mimo wieku i zmian hormonalnych.

9. Depilacja laserowa - czy warto? Zarówno z punktu medycznego, jak i estetycznego warto poddać się zabiegowi usunięcia nadmiernego owłosienia. Dzięki depilacji można nie tylko pozbyć się pewnych dolegliwości skórnych, ale także poprawić swój wygląd. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że włosy w pewnych miejscach nie dodają urody, nie tylko kobietom. Warto poddać się depilacji, ponieważ dobrze wykonany zabieg eliminuje trwale włosy, to znaczy nie ma szansy, aby włosy w tym miejscu z powrotem odrosły.

10. Ile trzeba czekać na efekt „wow” po depilacji laserowej? Po zabiegu, przez okres 2-3 dni może wystąpić na skórze lekkie zaczerwienienie oraz obrzęk okołmieszkowy. W celu złagodzenia i przyśpieszenia procesu regeneracji skóry zaleca się miejscowo zastosowanie panthenolu lub lantanu. Ponadto przez 4-5 dni po zabiegu nie należy stosować żadnych kosmetyków na bazie alkoholu i nie nakładać makijażu. Natomiast przez dwa tygodnie należy zrezygnować z peelingów i innych specyfików złuszczających na miejsca, na których był wykonany zabieg depilacji. Skórę należy nawilżać łagodnym kremem.

Depilacja laserowa to obecnie najskuteczniejsza metoda trwałego usuwania niepożądanego owłosienia z różnych części ciała. Wystarczy kilka zabiegów, aby cieszyć się gładką skórą bez irytujących i paskudnie wyglądających włosków przez dalszą część życia. W przeciwieństwie do innych zabiegów (gorący wosk, mechaniczna depilacja itp.) po depilacji laserowej włosy nie odrastają.

Data publikacji: 09-09-2020

Aktualności z Wrocławia