Znajdź swoje wymarzone studia Wrocław

Wystawa prac studentów PWr!

Wystawa prac studentów PWr!

Zapraszamy do galerii Dizajn BWA Wrocław na wystawę pracy studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy zastanawiali się, jak można mieszkać na wodzie.

Na zajęciach z elementów projektowania studenci pierwszego semestru Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zajęli się projektowaniem mieszkań na wodzie dla dwóch dorosłych osób żyjących z dzieckiem lub zwierzęciem wodnym albo lądowym.

Podczas zajęć – opowiadają kuratorzy wystawy – staraliśmy się rozmawiać o kwestiach elementarnych, dotyczących materiałów i techniki budowania, roli warunków naturalnych i otoczenia w projektowanej przestrzeni, a także jej potencjału użytkowego. Naszym celem było poszukiwanie sposobów zamieszkania na wodzie, nie zaś przyjmowanie gotowych schematów użytkowych i dostosowywanie ich do tej sytuacji. Zależało nam, aby było to projektowanie na przykład miejsca pracy, a nie biurka, przestrzeni mieszkalnej, a nie domu. Studenci mieli za zadanie przede wszystkim umotywować swoje decyzje argumentami związanymi z użytkowaniem przestrzeni z uwzględnieniem wartości lokalizacji na wodzie. Wynik zadania projektowego był dla wszystkich niewiadomą.

Proponowana wystawa to początek serii wystaw i wydarzeń towarzyszących w galerii Dizajn BWA Wrocław związanych z tematem wody. W kręgu prac pozostają niezmiennie zagadnienia związane ze zmianą klimatu. Studenci zajmować się będą odpowiedzialnością i zrównoważonym wykorzystaniem wody, tego najcenniejszego zasobu Ziemi – przybliża program kuratorka galerii Dizajn Katarzyna Roj. Poza politykami miejskimi oraz znaczeniem wody dla współczesnych dyscyplin projektowych przyjrzymy się praktykom społecznym, które podkreślają jej symboliczną wartość. O tym będzie można dowiedzieć się w maju w ramach instalacji Żyjnia, która jest przygotowywana razem z pracownią Buck.Studio. Inspiracją dla tego działania, będącego częścią wystawy prezentującej twórczość projektantów, są dolnośląskie pałace zdrojowe oraz ich rola w życiu społecznym.

projektanci: studenci pierwszego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
kuratorzy: zespół Katedry Architektury Użyteczności Publicznej i Podstaw Projektowania Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej
partnerzy: Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Data: 01.02–16.03.2019

oprowadzanie kuratorskie: sobota, 9 lutego 2019, godz. 14.00
finisaż: piątek, 1 marca 2019, godz. 19.00

galeria Dizajn BWA Wrocławiu
ul. Świdnicka 2–4
Wrocław

Data publikacji: 08-02-2019

Aktualności z Wrocławia